Od dobrej kondycji kręgosłupa zależy nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Zapewne wielu z nas próbowało się po coś schylić i nagle… okazało się, że nie możemy się już wyprostować! Takie nieprzewidziane problemy pojawiają się, gdy nasz kręgosłup nie jest w najlepszej kondycji. Jak to zmienić? Przede wszystkim pamiętać o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Wystarczy nawet kilkanaście minut kilka razy w tygodniu, a nasz organizm na pewno nam podziękuje!
Odciążenie kręgosłupa
Naszej szczególnej uwagi wymaga odcinek lędźwiowy. Ważne jest rozluźnienie tej części kręgosłupa oraz wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i nóg – pomoże nam to zdjąć przynajmniej trochę ciężaru ze zmęczonego kręgosłupa.
Ćwiczenia na początek
Musimy pamiętać, że zaczynając ćwiczenia nie możemy przemęczyć naszego organizmu a zbyt długi i intensywny trening może przynieść więcej szkody, niż pożytku! Cykl ćwiczeń zacznijmy od tych najłatwiejszych, z mniejszą ilością powtórzeń. Pamiętajmy także, by podczas pierwszych dni ćwiczyć dość krótko. Oczywiście z czasem można, a nawet trzeba zwiększać czas i intensywność treningu. Oto kilka propozycji odpowiednich dla nowicjuszy.
Unoszenie bioder
Bardzo przyjemne i łatwe ćwiczenie. Należy położyć się na plecach, ręce ułożyć wzdłuż ciała. Nogi ugiąć w kolanach, stopy położyć na ziemi i nie odrywając ich od podłoża unosić biodra. Ręce powinny cały czas przylegać do podłogi. Pozycję należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie powtórzyć 10 razy.
Koci grzbiet
Chyba każdy z nas wykonywał to ćwiczenie na lekcjach wychowania fizycznego. Zaczynamy od uklęknięcia i rozstawienia kolan na szerokość bioder. Wyprostowane ręce należy oprzeć pod barkami. Ćwiczenie polega na naprzemiennym „zaokrąglaniu” pleców wraz z jednoczesnym unoszeniem ich ku górze oraz następującym po nim opadaniu pleców i wygięciu ich ku dołowi. W każdej z pozycji należy wytrzymać przez kilka sekund.
Przenoszenie nóg na boki
Podczas leżenia na plecach ręce wyciągamy na bok. Nogi łączymy razem i zginamy w kolanach. Następnie przenosimy je raz na jeden, a raz na drugi bok. Ćwiczenie powtarzamy kilkanaście razy.
Ćwiczenie w klęku podpartym
Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie brzucha i pośladkowe. Pozycją wyjściową jest klęk podparty. Podpieramy się na prawej ręce i lewej nodze. Równocześnie unosimy lewą rękę i prawą nogę. Staramy się w tym czasie napinać pośladki, a unoszone kończyny maksymalnie wyprostować.
Jak widać we własnym domu jesteśmy w stanie zorganizować sobie kompleksowe ćwiczenia poprawiające stan naszych pleców i kręgosłupa. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom, które nie powodują żadnego zmęczenia będziemy mogli utrzymać nasz kręgosłup i mięśnie w dobrej kondycji. Profilaktyczne ćwiczenia powinny zminimalizować ewentualne problemy w przyszłości wynikające z braku ruchu czy siedzącego trybu życia. Warto wdrożyć podobny program ćwiczeń w plan swojego dnia bo oprócz korzyści dla kręgosłupa, powinniśmy poczuć się lepiej.
Oprócz ćwiczeń profesjonalny masaż
Dbając o profilaktykę zdrowych pleców, warto pokusić się nie tylko o regularne ćwiczenia ale także o specjalistyczne masaże. Oczywiście samodzielnie nie jesteśmy w stanie ich wykonać. Dlatego też warto odwiedzić profesjonalny gabinet masażu w swoim mieście. Może to być gabinet masażu w Łodzi czy Warszawie w zależności od tego gdzie mieszkamy. Gabinet masażu Pro medyk prowadzi profilaktykę zdrowia kręgosłupa (szczegóły dostępne na stronie https://promedyk-premium.pl/gabinet-masazu-lodz/)